MS Excel VBA

Podstawowy
Czas trwania:
24 godzin
Cena od:
7.540 PLN /grupa
11.280 PLN /grupa
MS Excel VBA
Podstawowy

Kurs Excel VBA - Poziom Podstawowy

W Excelu można programować – czyli sprawić, aby Excel wykonywał sam dokładnie te czynności, które mu wskażemy. Dzięki temu, nie musimy wykonywać czasochłonnych, monotonnych, powtarzalnych czynności, bo są one wykonywane przez Excela automatycznie i dużo szybciej. Na tym szkoleniu wprowadzimy Cię w ten świat i nauczymy tworzyć już pierwsze przydatne makra, które zaoszczędzą Twój czas.

Osoby, które wiele czasu spędzają w Excelu, a wbudowane narzędzia programu nie są już dla nich wystarczające. W szczególności dotyczy to osób, których przynajmniej część zadań jest powtarzalna, czasochłonna, monotonna lub podatna na błędy człowieka.

Uczestnicy powinni znać Excela na poziomie zaawansowanym.

Na szkoleniu zdobędziesz podstawowe umiejętności w posługiwaniu się językiem programowania Excela, czyli VBA. Dzięki temu zaczniesz tworzyć makra, które:

 •    Wykonują za Ciebie proste, ale wielokrotnie powtarzane czynności za pomocą jednego kliknięcia
 •    Możesz przypisać do przycisku. Kliknięcie przycisku uruchamia odpowiednie makro (szereg czynności)
 •    Działa na wielu plikach (np. pobiera z nich dane, albo umieszcza w nich dane)
 •    Formatuje komórki/tabele zgodnie z Twoimi potrzebami
 •    Automatycznie porządkuje dane
 •    Automatycznie przenosi dane z jednej tabeli do drugiej, w odpowiednim układzie/konfiguracji
 •    Są w stanie rozpoznać rozmiar Twojej tabeli, ilość przechowywanych danych, aby wykonać operacje w odpowiednich komórkach

Informacje o szkoleniu Excel VBA Podstawowy

Elastyczny program szkolenia

Tematyka kursu jest przez nas odpowiednio przygotowana, tak aby poziom trudności był właściwy dla uczestników szkolenia. Niemniej jednak, klient zawsze ma możliwość dowolnie dopasować omawiane zagadnienia, w czym chętnie pomożemy.

Zarówno stacjonarnie, jak i on-line

Wszystkie nasze szkolenia prowadzimy zarówno stacjonarnie, jak i on-line – wybierz wersję, która bardziej Ci odpowiada. Szkolenia prowadzimy na platformie MS Teams. Są to szkolenia prowadzone na żywo przez trenera.

Tutaj znajdziesz więcej informacji o szkoleniach on-line.

Forma warsztatów

Nasze szkolenia są prowadzone w formie warsztatów komputerowych. Oznacza to, że cały czas uczestnicy wykonują wraz z trenerem praktyczne zadania. Nie wyodrębniamy osobno “czasu na wykład” – teoria, która jest potrzebna, przekazywana jest podczas wykonywania praktycznych ćwiczeń.

Szkolenie w dowolnym miejscu

Szkolimy w całej Polsce, w dowolnym miejscu. Zatrudniamy trenerów rezydujących w różnych częściach kraju, więc duża odległość Państwa firmy od naszej siedziby wcale nie zwiększa kosztów szkolenia.

Szkolenia prowadzimy zazwyczaj w biurze klienta, ale możliwe jest także wynajęcie sali zewnętrznej.

Terminy naszych szkoleń

Prowadzimy tylko szkolenia zamknięte dla firm, dlatego nie prowadzimy terminarza szkoleń. Każde szkolenie jest indywidualnie planowane z klientem.

Dostępność terminów na bieżąco się zmienia, dlatego prosimy o kontakt z nami. Jeśli zależy Państwu na szybkiej realizacji, to zazwyczaj jesteśmy w stanie dopasować się do Państwa potrzeb.

Godziny prowadzenia szkoleń

Dostosujemy się do Waszych potrzeb. Zazwyczaj są to godziny 8:00 – 16:00, ale może zarówno zacząć wcześniej, jak i skończyć później.

Elastyczny harmonogram

W przypadku wielu szkolonych grup, ustalenie jasnego i przejrzystego harmonogramu może stanowić wyzwanie. Dlatego my się tym zajmiemy.

Rozumiemy, że nie każdy pracownik może sobie pozwolić na całodzienną nieobecność w pracy (bo jest wtedy na szkoleniu). Proponujemy sprawdzone systemy mieszane, gdzie pracownik tylko część dnia spędza na szkoleniu. Zobacz przykładowe harmonogramy szkoleń.

Liczba osób w grupie

Rekomendujemy, aby w grupie szkoleniowej było maksymalnie 12 osób, dzięki czemu mają one wysoki komfort pracy. Na życzenie klienta liczebność grupy może być większa.

Liczba osób w grupie ma wpływ na cenę – im więcej osób, tym całkowita cena wyższa, ale cena za osobę niższa.

Szkolenie po polsku i po angielsku

Szkolenie może zostać przeprowadzone w języku polskim lub angielskim.

Jeśli uczestnicy pracują na angielskiej wersji MS Office, to otrzymają materiały dopasowane do takiej wersji. Jeśli szkolenie odbywa się po angielsku, to materiały w całości przygotowane będą w języku angielskim.

Tutaj możesz zobaczyć próbkę materiałów szkoleniowych w języku angielskim.

Udostępniane komupterów

Szkolenia odbywają się zazwyczaj w salach szkoleniowych lub konferencyjnych, gdzie jest odpowiedni komfort pracy. Być może, niektórzy z Was pracują na komputerach stacjonarnych, które ciężko jest przenieść. Nie ma problemu – zapewnimy komputery, jeśli jest taka potrzeba (bez dodatkowych opłat).

Dojazd trenera na szkolenie i nocleg w cenie

Nasza siedziba znajduje się we Wrocławiu, ale zatrudniamy trenerów rezydujących w różnych częściach kraju, dlatego zorganizowanie szkolenia w twoim regionie nie jest żadnym problemem, ani nie zwiększa jego kosztów.

Ponad 170 stronnicowe skrypty + pliki na pendrive’ach

W naszych skryptach znajdziesz informacje na temat omawianych narzędzi, wraz ze wskazówkami i zdjęciami. Są w nich także rozpisane wszystkie ćwiczenie ze szkolenia – zobaczysz jak krok po kroku samodzielnie je rozwiązać.

Oczywiście opieramy szkolenia o zadania w plikach elektronicznych. Jeśli jest to szkolenie z Excela, to otrzymujecie pliki Excela z rzetelnie przygotowanymi danymi, odzwierciedlającymi prawdziwe wyzwania, przed którymi stają jego użytkownicy. Tutaj możesz przeczytać więcej o materiałach szkoleniowych.

Imienne certyfikaty

Każdy z uczestników otrzyma certyfikat uczestnictwa w szkoleniu sygnowany przez Excellent. Będzie znajdować się na nim informacja o temacie szkolenia, czasie jego trwania, oraz najważniejszych omawianych zagadnieniach. Możemy nieodpłatnie wystawić certyfikat w języku angielskim. Tutaj możesz przeczytać więcej o certyfikatach.

Wstępne badanie poziomu wiedzy

Przeprowadzamy (na Wasze życzenie) testy wstępne, żeby zweryfikować, jaki jest poziom wiedzy uczestników – aby szkolenie odpowiednio dostosować. Uzupełniamy je ankietą, aby każdy uczestnik mógł powiedzieć o swoich preferencjach. Tutaj możesz przeczytać więcej o wstępnym badaniu.

Dobrowolny egzamin

Jeśli chcecie sprawdzić stopień przyswojenia wiedzy ze szkolenia, to proponujemy egzamin końcowy tuż po jego zakończeniu. Nie jest on dodatkowo płatny. Może trwać 30 lub 60 minut.

Raport poszkoleniowy (ocena szkoleń)

Dane zebrane w ankietach po szkoleniu, nie tylko Wam przekazujemy, ale wcześniej odpowiednio je porządkujemy i przedstawiamy w przejrzystej formie. W ten sposób powstaje raport poszkoleniowy. Pobierz przykładowy raport poszkoleniowy.

Gwarancja jakości

Nasza gwarancja, to rzecz niespotykana na rynku szkoleniowym. Jesteśmy tak pewni tego, że będziecie zadowoleni z wyników szkolenia, że gdyby okazało się, że jednak nie jesteście, to możemy zupełnie bezpłatnie je powtórzyć. Tutaj możesz przeczytać więcej o Gwarancji jakości.

Materiały do pobrania

Poniżej znajdują się materiały do pobrania, które przybliżą to, jak wygląda nasze szkolenie:

Zadanie-szkoleniowe-Excel-VBA-Podstawy (58 kb) Skrypt-eV-PL-67-69 (159 kb)

Szkolenie Excel VBA Podstawowy w liczbach

120

stron skryptu

127

ćwiczeń

44

unikatowe
arkusze

24

godziny
szkolenia

15

omawianych
tematów

Co zyskasz dzięki szkoleniu?

Nagrywanie makr jako idealny początek szkolenia z VBA

Makro to program/aplikacja zapisana w Excelu, która potrafi wykonać automatycznie pewne operacje. Makro można stworzyć poprzez nagrywanie czynności, które użytkownik wykonuje – makro to będzie później powtarzać dokładnie te same czynności.

makra-w-excelu

Na szkoleniu stworzysz własne skróty klawiszowe

Jeśli podczas nagrywania makra przypisano skrót, to możesz w dowolnym momencie użyć tego skrótu klawiszowego.

Poczujesz się „swojo” w otoczeniu VBA

W tym temacie przedstawione zostaną główne elementy edytora VBA, w którym użytkownik tworzy kod VBA. Aby otworzyć okno edytora należy wybrać polecenie Visual Basic w zakładce Deweloper lub nacisnąć Alt + F11.

Dzięki kursowi poznasz strukturę projektów VBA

Elementy projektu VBA to nośniki kodu VBA, które można stworzyć oraz na których można pracować w edytorze.

Na wstępie kursu nauczysz się podstaw pisania kodu VBA

W tym temacie znajdują się wskazówki dotyczące tego, jak tworzyć w łatwy i szybki sposób czytelny kod i jak go edytować.

Komórka – podstawowa jednostka w Excelu i VBA

Do operacji na komórkach dedykowane jest polecenie Range. Słowo to oznacza „zakres”, a więc odnosi się do zakresu komórek, w tym również do zakresu jednokomórkowego, czyli do pojedynczej komórki. Za pomocą tego polecenia możesz wpisywać wartości do komórek, a także wykonywać wszystkie inne czynności związane z komórkami Excela.

Poznasz różne elementy kodu, aby lepiej zrozumieć VBA

W tej sekcji omówione zostaną elementy kodu takie jak właściwości, obiekty, metody, funkcje i listy wyliczeniowe. Wyjaśnione zostaną również pewne zasady tworzenia i zapisywania kodu.

Na szkoleniu dowiesz się czym są zmienne

Zmienna jest to nośnik informacji służący do przeprowadzania działań za pomocą kodu VBA. Informacją taką może być wartość liczbowa, tekst oraz inne. Deklaracje pozwalają wskazać jakiego typu jest zmienna, czyli jakiego rodzaju informację niesie.

Na kursie VBA omówimy od podstaw instrukcję „IF”

Instrukcja If jest prostą instrukcją warunkową, co znaczy, że jej wykonanie określonych poleceń zależy od tego czy pewien warunek zostanie spełniony.

Potem przejdziemy do instrukcji „Select Case”

Instrukcja Select Case służy do tego, aby wykonać pewne działanie w zależności od tego jaką wartość przyjmie wskazana zmienna. Oczekiwane działania można przypisać wielu wartościom testowanej zmiennej. Pozwala to uniknąć wielokrotnie zagnieżdżanych instrukcji warunkowych typu If.

Nauczysz się wykonywać operacje na wielu elementach arkusza

Pętle służą do wielokrotnego wykonania pewnej procedury. Zazwyczaj pętla ma za zadanie wykonać podobną operację na wielu elementach, przechodząc od jednego elementu do następnego.

Kolejne rodzaje pętli – również na podstawowym szkoleniu z VBA

W tym temacie zostaną omówione dwa kolejne typy pętli – pętla Do While oraz Do Until. Wszystkie przedstawiane rodzaje pętli różnią się konstrukcją, ale pamiętaj, że jeśli pewne zadanie da się wykonać jednym rodzajem pętli to prawie zawsze można wykonać je również innymi pętlami – nie są one unikatowe i wyjątkowe.

Dowiesz się czym jest obiekt, a czym kolekcja

Ważnym aspektem pracy w VBA jest pojęcie kolekcji. Kolekcja jest to zbiór obiektów takiego samego typu. Innymi słowy jest to typ obiektu.

Napiszesz makro nadające właściwe formatowanie komórkom

Celem zadania jest nadać określony format (pogrubienie, tło komórki) komórkom, które stanowią nagłówki tabel w arkuszu.

dane-za-pomoca-filtru

Stworzysz makro, które będzie zaznaczać odpowiednie komórki

Zadaniem tego programu będzie zaznaczenie tych wszystkich komórek aktywnego arkusza, które zawierają liczby ujemne.

Stworzysz makro, które będzie wyszukiwać wartości

Celem tego zadania jest porównanie ze sobą dwóch list i sprawdzenie, czy na liście drugiej znajdują się wartości, których nie ma na liście pierwszej. Jeśli tak jest, to wartości te powinny zostać dodane do listy pierwszej, uzupełniając ją w ten sposób o brakujące elementy.

skroty-klawiszowe

Napiszesz makro, które będzie tworzyć tabelę przestawną

Zarejestrowanie tworzenia tabeli przestawnej za pomocą rejestratora makr nie zawsze jest skuteczne. Próba włączenia makra, które odtworzyła by tę czynność powoduje błąd. Z tego powodu, należy samemu stworzyć odpowiedni kod VBA, którym umożliwi tworzenie tabel przestawnych z użyciem makr.

tabele-przestawne

Stworzysz symulację danych w pliku Excela

Celem tego przykładu jest sprawdzenie, jaki zysk będzie osiągał bank w przypadku, gdy klienci o różnych wieku i różnej ilości dzieci chcieliby wziąć kredyt.

Ai w automatyzacji zadań w excelu

Twoje makro będzie działać na wielu plikach jednocześnie

Celem tych zadań jest wypełnienie (pobieranie danych z / modyfikowanie) wielu plików Excela jednocześnie.

Na kursie VBA będziesz ćwiczyć, ćwiczyć i ćwiczyć

Ćwiczeń do rozwiązania jest więcej. Bo podstawą w przypadku kursów z VBA w Excelu jest praktyka.

Szczegółowy program szkolenia

 • 1.Nagrywanie makr
  30 min.
 • 2.Edytor VBA
  20 min.
 • 3.Elementy projektu VBA
  10 min.
 • 4.Pisanie kodu
  20 min.
 • 5.Elementy kodu
  30 min.
 • 6.Deklaracja zmiennych
  20 min.
 • 7.Podstawowe operacje
  180 min.
 • 8.Formuły
  40 min.
 • 9.Instrukcja warunkowa „IF”
  80 min.
 • 10.Instrukcja warunkowa „Select Case”
  30 min.
 • 11.Pętla „For Next”
  70 min.
 • 12.Pętle „Do While” oraz „Do Until”
  40 min.
 • 13.Konstrukcja „With”
  15 min.
 • 14.Elementy VBA
  50 min.
 • 15.Pisanie programu - Formaty
  45 min.
 • 16.Pisanie programu - Zaznaczanie
  40 min.
 • 17.Pisanie programu - Przeszukiwanie
  50 min.
 • 18.Pisanie programu – Tabela przestawna
  40 min.
 • 19.Pisanie programu - Symulacja
  30 min.
 • 20.Pisanie programu – Wiele plików
  80 min.
 • 21.Pisanie programu – Sprawdzanie poprawności
  50 min.
 • 22.Pisanie programów – kolejne praktyczne ćwiczenia
  110 min.

Materiały do pobrania

Poniżej znajdują się materiały do pobrania, które przybliżą to, jak wygląda nasze szkolenie:

Zadanie-szkoleniowe-Excel-VBA-Podstawy (58 kb) Skrypt-eV-PL-67-69 (159 kb)