Kurs VBA

Interesuje Cię programowanie w VBA? Przyjdź na kurs VBA od Excellent. Zdobądź wiedzę i wykorzystaj ją! Podczas szkolenia zyskasz nie tylko ogrom wiedzy potrzebnej do pisania makr - dostaniesz od nas skrypt szkoleniowy i certyfikat.   

VBA to nasza specjalność

Specjalizujemy się w programowaniu VBA, ponieważ makra są nieodzowną częścią usprawnienia pracy w Excelu. Warsztaty prowadzone przez naszych doświadczonych trenerów nauczają zarówno podstawowych jak i zaawansowanych funkcji programu. Język VBA nie jest dla wszystkich, lecz dzięki pasji z jaką przekazujemy wiedzę na szkoleniach możesz być pewny o skuteczności szkolenia. Masz doświadczenie w pisaniu makr, lecz chcesz poszerzyć swoją wiedzę? Wybierz poziom zaawansowany. Zaczynasz swoją przygodę z programowaniem? Poznaj wpierw podstawy Visual Basic w Excelu na kursie podstawowym.

Kurs VBA w całej Polsce

Szkolenia z programowania VBA prowadzimy w całej Polsce. Możemy zarówno przyjechać do Twojego biura albo umówić się w sali szkoleniowej, która zostanie wynajęta przez nas lub udostępniona przez Twoją firmę.

Szukasz specjalistów, którzy przedstawią Ci wszystkie zagadnienia z programowania w Excelu? Dobrze trafiłeś, ponieważ warsztaty prowadzone przez naszą firmę posiadają w swoich szeregach najlepszych specjalistów w całym kraju. Nie stanowi dla nas problemu dojechanie na określoną lokalizację, ponieważ nasi trenerzy stacjonują w każdym województwie.

Jesteś zainteresowany kursem VBA? Odwiedź zakładkę Kontakt i skontaktuj się z nami.

Trener Excel i Office - Maciej Wienke
Maciej

Maciej to specjalista z programowania VBA. Jego zaletą jest umiejętność idealnego dopasowania poziomu szkolenia do grupy oraz skurpulatność w wykonywaniu obowiązków.

Trener Excel i Office - Paweł Boguszewski
Paweł

Pan Paweł jest doświadczonym trenerem, który w swoim dorobku ma setki przeprowadzonych szkoleń z programowania VBA i innych dziedzin pakietu Office.

Bodali
Łukasz

Bardzo skrupulatny trener dla którego programowanie w Excelu to chleb powszedni. Prowadzi zajęcia na wszystkich poziomach zaawansowania, dzięki ogromnej wiedzy.

Agnieszka
Agnieszka

Teren działań tej specjalistki to północna Polska. Jeżeli kurs będzie na tym obszarze kraju miej pewność poznania pani Agnieszki i poznania dogłębnie najmniejszych szczegółów pisania makr.

Poziom podstawowy - kurs VBA

Zacznij kurs od podstaw

Oferujemy szkolenia z VBA w Excelu na różnych poziomach zaawansowania, jeśli jednak Twoje doświadczenie jest znikome to zdecydowanie radzimy zacząć od kursu podstawowego. Wiele osób rozpoczyna swoją przygodę od pobierania gotowych makr z internetu i stosowaniu ich w swoich plikach lub nagrywa makra rejestratorem i stara się je zmieniać, jednak pamiętaj, że programowanie w VBA od podstaw jest o wiele trudniejsze i nawet jeśli masz już za sobą opisane wyżej doświadczenie, to wciąż polecany jest dla Ciebie kurs VBA podstawowy.

Uzyskasz benefity po kursie VBA

Co otrzymam na szkoleniu VBA?

Oto lista rzeczy, które otrzymasz na naszym kursie:

 • Inspirujące, praktyczne szkolenie warsztatowe
 • Skrypt z opisem zagadnień teoretycznych i wyjaśnieniami wszystkich zadań omawianych na skoleniu
 • Oficjalny certyfikat potwierdzający ukończenie szkolenia, sygnowany przez Excellent
 • Opiekę poszkoleniową przez okres 6 miesięcy – możesz kontaktować się z nami aby rozwiać wątpliwości związane z VBA
 • Makra rozwiązujące konkretne problemy
VBA się przyda

VBA – do czego może się przydać?

Być może słyszałeś/aś o VBA od znajomych lub współpracowników i zastanawiasz się czy warto uczyć się umiejętności programowania w tym języku. Zależy to oczywiście od zadań, które wykonujesz w Excelu lub generalnie w pakiecie Microsoft Office. Oto 2 ogólne typy sytuacji, w których szkolenie może zdecydowanie przyspieszyć Twoją pracę:

 • Proste operacje, które są stosunkowo krótkie ale często powtarzane – programowanie w VBA często wykorzystywane jest w celu zautomatyzowania prostych zadań, a nie bardzo skomplikowanych operacji – skomplikowane zadanie może również wykonywać, ale wymaga to już dużej wiedzy z tego zakresu. Dlaczego więc uczyć się programowania skoro rozwiązuje ono przede wszystkich proste zadania? Bo są one monotonne i czasochłonne… Masz czasem wrażenie, że wykonujesz „małpią robotę”, czyli wykonujesz wciąż te same, nudne zadania i aż się prosi, żeby działy się one automatycznie? Wówczas jest dobry moment na zastosowanie makr i VBA – jeśli operacja zajmuje 2 minuty, ale wykonujesz ją 30 razy w tygodniu (120 razy miesięcznie), to zabiera Ci łącznie 240 min (4 h) miesięcznie. Może warto ten czas zaoszczędzić i spożytkować na coś innego?

 

 • Proste operacje, które są rzadko, ale cyklicznie powtarzane i zabierają sporo czasu – sytuacja analogiczna do powyższej, ale jest to operacja typu „co miesiąc muszę przygotować raport i zabiera mi to 6h. Zawsze muszę z jednogo pliku skopiować dane, tak samo je przefiltrować, potem czegoś wyszukać, potem dodać wykresy, potem rozbić dane na wiele arkuszy, itd.„. Mimo, że taka sytuacja jest wykonywana rzadko, to jej czasochłonność daje również pole do dużej oszczędności czasu. Zakładamy przy tym, że operacja jest stosunkowo prosta i rzeczywiście możliwa jest jej pełna automatyzacja (lub prawie pełna).

Powyższe punkty można streścić jednym zdaniem – makra przydają się, gdy coś zabiera dużo Twojego czasu.

 


 

Powyższy opis jest zbyt ogólny? Zastanawiasz się wciąż, czy Tobie kurs VBA się przyda? Oto lista konkretnych zadań, w których jak wynika z naszego doświadczenia, VBA bywa bardzo pomocne:

 • Tworzenie raportów
 • Przygotowanie danych do analizy (zmiana układu danych, wstawianie formuł, wstawianie wykresów, kopiowanie i przenoszenie danych)
 • Obrabianie danych pobranych z systemów
 • Konsolidacja kilku plików (np. z różnych systemów lub od różnych współpracowników)
 • Automatyczne generowanie wiele plików na bazie jednego pliku szablonowego.
 • Automatyczne formatowanie danych/tabel w pliku
 • Tworzenie różnego rodzaju kalkulatorów, z których może korzystać wiele osób
 • Oraz wiele, wiele innych

 

Zdobądź niezbędną wiedze w kilku krokach

Jak wygląda kurs?

Jeśli zastanawiasz się jak wyglądają nasze szkolenia to poniżej znajdziesz skrócony wypunktowany opis. Wejdź w szczegóły konkretnego szkolenia jeśli chcesz dowiedzieć się więcej lub zobaczyć program takiego kursu.

 • Forma szkolenia jest zupełnie warsztatowa – całość szkolenia opiera się na przykładach. Jeśli jest tłumaczone jakieś zagadnienie teoretyczne, to od razu popierane jest praktycznymi przykładami, aby zilustrować jego faktyczne działanie.
 • Idziemy krok po kroku – zaczynamy od najprostszych rzeczy i kontynuujemy z coraz trudniejszymi zagadnieniami. Nie wrzucamy uczestników szkolenia od razu na głęboką wodę.
 • Każdy z uczestników zapisuje własnoręcznie kod – zadania prezentowane są przez trenera i przez niego również rozwiązywane, ale przy czynnym udziale uczestników, którzy wszystkie makra muszą samodzielnie zapisać, aby ćwiczyć swoje umiejętności.
 • Tworzenie prawdziwych, wartościowych makr – w drugiej części szkolenia, gdy uczestnicy nabiorą potrzebnych umiejętności, tworzone są realne makra, które wykonują realizują przydatne zadania, tak aby uczestnicy mogli zobaczyć, jak w praktyce tworzy się użyteczne programy.
 • Rozwiązywanie problemów kursantów – zachęcamy do prezentowania swoich problemów/plików aby trenerzy mogli uczyć tworzenia makr na Waszych konkretnych przykładach, dzięki czemu wychodząc ze szkolenia możecie mieć już gotowe makro, które rozwiązuje jeden z waszych problemów.
 • Zawsze bieżąca pomoc trenera – jeśli kursant ma problem z makrem, to trener zawsze podejdzie i indywidualnie pomoże takiej osobie, aby nie została z niedziałającym makrem sama.
Jak wygląda szkolenie?

Przykłady makr tworzonych na naszych szkoleniach

Poniżej prezentujemy przedsmak tego, czego możesz dowiedzieć się na naszych szkoleniach z Visual Basic. Opisane są poniżej konkretne programy/makra pisane przez uczestników na kursie:

 • Formatowanie nagłówków tabel – makro przeszukuje wskazany arkusz i w każdej tabeli, którą znajdzie formatuje w zadany przez Ciebie sposób jej nagłówek.
 • Dzielenie tabeli – makro przegląda tabelę i wyszukuje wierszy z określonymi wartościami. Kopiuje wówczas wiersze z tymi samymi wartościami do osobnych tabel w osobnych arkusza. Otrzymujesz w rezultacie wiele tabel, o wskazanych typach danych.
 • Wypełnianie wielu plików – automatycznie wyszukiwane są na dysku określone przez Ciebie pliki (np. 100 plików), każdy z nich jest po kolei otwierany, uzupełniany odpowiednimi danymi, zapisywany i zamykany.
 • Pobieranie danych z wielu plików – konsolidowanie w jednym pliku danych z dowolnej liczby plików – wystarczy, że wskażesz lokalizację, z której wykorzystane powinny zostać pliki.
 • Wyszukiwanie komórek z określonym typem danych – możesz przeszukiwać cały arkusz lub wskazany zakres komórek, aby znaleźć dowolny typ danych, np. liczby ujemne. Takie komórki mogą zostać zaznaczone, sformatowane, można usunąć wiersze, w których one się znajdują lub wykonać dowolne inne operacje.
 • Tworzenie własnych funkcji – brakuje Ci w Excelu funkcji wykonującej określone operacje? Na średniozaawansowanym kursie z VBA dowiesz się jak tworzyć własne funkcje, których będzie można używać z poziomu Excela tak samo jak funkcji SUMA, JEŻELI, czy WYSZUKAJ.PIONOWO.
 • Makro wykonywane automatyczne pod wpływem zdarzenia – na szkoleniu pokażemy Ci jak tworzyć makra, które uruchomią się np. zawsze gdy otwierany jest plik, gdy zaznaczana jest określona komórka, gdy plik jest zamykany, gdy zmieniany jest arkusz. Zdarzeń tego typu, obsługiwanych przez Visual Basic jest wiele więcej.
 • Tworzenie własnych okien – czyli tzw. Userforms. Możesz stworzyć własne okienko, w którym za pomocą przycisków, pól, list rozwijanych pozwalasz użytkownikowi pliku obsłużyć odpowiednio plik.
 • Używanie VBA w Excelu, Wordzie i Outlooku – możesz z poziomu w Excelu uruchomić i działać na dokumentach Worda i w Outlooku, co zobaczysz na naszym szkoleniu.
Bezpieczeństwo szkolenia

VBA to bezpieczeństwo

Jak już wcześniej napisaliśmy, VBA potrafi niesamowicie przyspieszyć nasza pracę w Excelu (lub innym programie pakietu MS Office). Jego stosowanie ma jednak jeszcze jedną zaletę – zwiększa bezpieczeństwo tego, że nasze dane będą prawidłowe.

Wykonywanie zadań w sposób automatyczny sprawia, że nie ma miejsca na literówki, przypadkowe pomyłki, kliknięcie złego przycisku, czy zaznaczenia nieprawidłowej komórki. Jeśli więc operacje, które wykonujesz są wrażliwe na tego typu błędy ludzkie, wówczas zastosowanie Visual Basic może być dobrym rozwiązaniem. Nawet jeśli oszczędność czasu nie jest znacząca, to może okazać się, że ostatecznie oszczędzisz dużo czasu, bo nie będzie potrzeby poprawiać przypadkowych błędów.

Doskonałym przykładem takich sytuacji są pliki, które powinny być obsługiwane/wypełniane przez wiele osób, które być może nie są tak biegłe w Excelu jak my, lub po prostu nie znają naszego pliku tak dobrze. Używając VBA można ograniczyć liczbę operacji wykonywanych przez nich manualnie, dzięki czemu ryzyko popełnieniu błędu znacznie maleje – np. użytkownik musi wybrać jedynie jeden lub dwa parametry (a czasem żadnego, tylko kliknąć przycisk „Start”), a reszta zadań wykonywana jest automatycznie. Zapewniasz sobie w ten sposób integralność danych i spokój. No właśnie… zyskujesz również spokój, że dane są prawidłowe i nie musisz ich dodatkowo przeglądać, aby przekonać się, że wszystko gra.

Oczywiście takie makro musi być precyzyjnie wykonane, żeby mieć pewność, że w nim samym nie tkwi żaden błąd, ale kiedy już to zrobisz, może z czystym sumieniem przejść do swoich kolejnych zadań. Odpowiednich technik i dobrych praktyk nauczysz się dzięki nam.

Trudność kursu VBA

Jak trudne jest programowanie w VBA i sam kurs?

Oczywiście zdobycie umiejętności programowania, w tym programowania za pomocą VBA w Excelu nie jest proste. Na pewno potrzebne jest Twoje zaangażowanie aby nauczyć się tworzyć makra od podstaw. Niemniej jednak, programowanie w VBA jest dużo prostsze niż programowanie, którym zajmują się zawodowo programiści – krótko mówiąc – zostało ono tak stworzone, aby nieprogramiści, tylko osoby pracujące w Excelu były w stanie z niego korzystać.

Nasze kursy skupiają się na praktycznym i rzeczywistym zastosowaniu VBA. Nie przekazujemy całej teorii, która towrazyszy programowaniu, a jedynie tyle ile potrzebne jest do zrozumienia tego języka. Dzięki temu, mamy więcej czasu na ćwiczenia, a głowy kursantów nie są przeładowane niepotrzebną teorią, która może w ich przypadku nie znaleźć w ogóle zastosowania w praktyce.

Planujesz szkolenie z VBA dla pracowników?

Zostaw adres email, a prześlemy do Ciebie indywidualną ofertę.