Jak poprawić pamięć?

Uczysz się do egzaminu i za 15 minut nie pamiętasz materiału? Odkładasz klucze po przyjściu do domu i potem nie pamiętasz gdzie leżą? Zapewne każdy z nas nieraz zapomniał rzeczy, które przecież wcześniej wiedział. Czasami nasza pamięć szwankuje. I nie ma w tym nic dziwnego, bowiem w dzisiejszych czasach każdy z nas jest zabiegany i ma bardzo dużo na głowie. Skoro tu jesteś, to pewnie szukasz sposobu na poprawienie swojej pamięci, bo często zapominasz o różnych sprawach. Poniżej znajdziesz kilka naszych skutecznych sposobów na poprawę pamięci.

Kilka sposób na poprawę pamięci

Pamiętaj jak ważne jest dotlenienie mózgu. O wiele łatwiej jest myśleć, kiedy mózg jest dotleniony. W trakcie nauki zrób sobie przerwę i idź na kilkuminutowy spacer, otwórz okno, oddychaj głęboko. Możesz także przed rozpoczęciem nauki trochę poćwiczyć – to również dotleni organizm, jednak nie przesadzaj – zmęczenie nie sprzyja zapamiętywaniu.
I tutaj przejdziemy do kolejnej rady, mianowicie – bądź wypoczęty. Powinieneś po prostu zadbać o to, żeby się wysypiać. Sen dobrze służy całemu organizmowi, przyczynia się także do zwiększonej koncentracji i lepszego zapamiętywania. Co jeszcze ma dobry wpływ na nasz organizm? Oczywiście dieta. Staraj się zdrowo odżywiać, taka rada bombarduje nas z każdej strony. I słusznie, zdrowe jedzenie ma dobry wpływ na cały organizm, a pamięci szczególnie pomaga spożywanie produktów zawierających duże ilości cynku, na przykład migdałów, orzechów czy fasoli. Pij także dużo wody – nie odwodnisz się, więc nie utrudnisz pracy swojemu mózgowi.

Tyle możemy zrobić, żeby dobrze wpłynąć na nasz organizm. Jest jeszcze kilka rzeczy, które pomogą Ci pamiętać. Zacznijmy od tego, że jeśli się uczysz, musisz zadbać o to, żeby miejsce w którym przebywasz było ciche i poukładane. Zarówno hałas jak i bałagan pozbawiają uwagi konkretnej czynności, a nasz umysł nie lubi być rozpraszany.

Pomóż sobie, kiedy możesz. A dokładniej, wykorzystaj każdą chwilę. Słuchaj podcastów podczas jazdy samochodem, na siłowni, w tramwaju. Wszędzie gdzie możesz, posłuchaj rzeczy, które służą Twojej pamięci. Najlepiej w języku angielskim, to sprawi, że wykonasz większy wysiłek umysłowy, a umysłowe ćwiczenia pomagają naszej pamięci.

Oczywiście, wszyscy znamy różne ćwiczenia poprawiające pamięć. Należy je wykonywać tak często jak się da. Poświęć kilka chwil w ciągu dnia na rozwiązanie krzyżówki, zagraj z dzieckiem czy młodszym rodzeństwem w scrabble albo układaj puzzle, wszystkie te czynności nie tylko poprawiają pamięć, ale też są przyjemne.

To, że jesteśmy prawo lub leworęczni świadczy o tym, że mamy rozwiniętą bardziej jedną z półkul mózgowych. Wykorzystaj ten fakt, żeby poprawić swoje zamapiętywanie – używaj obu półkul. Jesteś praworęczny? Zapalaj światło lewą ręką, napisz nią czasem. Spróbuj wejść po schodach obrócony tyłem albo naucz się żonglować trzeba pomarańczami. Traktuj to jak zabawę! Przyniesie to korzyść Twojej pamięci, a Tobie pozwoli miło spędzić czas.