Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej
Praca jest ważnym elementem w życiu człowieka, spędzamy w niej zazwyczaj 8 godzin dziennie, przez 5 dni w tygodniu. Niektórzy nawet dłużej. Pracujemy sporą część życia. Szukając pracy, kierujemy się różnymi kryteriami. Zazwyczaj oprócz pieniędzy, ważna jest dla nas także atmosfera czy rozwój. Nie jest łatwo znaleźć stanowisko, które spełnia w całości nasze oczekiwania. Podczas rozmowy o pracę staramy się wywrzeć jak najlepsze wrażenie na potencjalnym pracodawcy, mając nadzieję, że dostaniemy wartościową pracę. Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej, by zdobyć upragnioną pracę?
Wprowadź się w dobry nastrój
Przed rozmową kwalifikacyjną często jesteśmy zestresowani, przez co trudniej nam dobrze wypaść. Możemy sobie nieco pomóc, przez próbę zrelaksowania się. Przed rozmową posłuchaj swojej ulubionej muzyki, idź pobiegać. Wybierz czynność, którą możesz wykonać i która dobrze wpływa na Twój nastrój. Pozytywna atmosfera na rozmowie kwalifikacyjnej może Ci bardzo pomóc – spróbuj ją stworzyć. Nie zapominaj o uśmiechu!
Zadbaj o strój
Jest to element, który warto podkreślić. Nie musisz ubierać się na rozmowę o pracę, jak na maturę. Zadbaj o to, by strój był schludny i elegancki. Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej to nie tylko powtórzenie sobie funkcji Excela, ale też przyszykowanie odpowiedniego stroju – czystego i wyprasowanego.
Pamiętaj o dobrym wychowaniu
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca uważnie Cię obserwuje. W miejscu pracy i podczas ważnych rozmów ważną rolę odgrywa savoir vivre. Pamiętaj, że nie powinieneś zaczynać rozmowy jako pierwszy, nie siadaj dopóki nie zaproponuje tego pracodawca. Oprócz tego nie wyciągaj pierwszy ręki na powitanie, przedstaw się podając najpierw imię, potem nazwisko. Na rozmowę przyjdź punktualnie.
Przygotuj kopie swojego CV
Rekruter z pewnością widział swoje CV i raczej będzie je miał przygotowane przed sobą, podczas rozmowy. Zdarza się jednak z różnych powodów, że jest inaczej. Wtedy możesz zaplusować o potencjalnego rekrutera, poprzez bycie przygotowanym na każdą okoliczność i przewidzenie trudności. Poza tym, możesz spotkać w firmie znajomego z innego działu, który może przekazać Twoje CV swojemu kierownikowi.
Zapamiętaj najważniejsze informacje o firmie
Na większości rozmowach kwalifikacyjnych przygotowanie informacji o firmie jest ważne. Niemal na pewno pojawi się pytanie dotyczące Twojej wiedzy o firmie, do której aplikujesz albo o stanowisko. Twoje szanse znacznie wzrosną jeśli wykażesz się stosowną wiedzą. Rekruter nabierze wówczas przekonania, że jesteś świadomy tego, gdzie aplikujesz i że na pewno zależy Ci na tej konkretnej pracy. Tobie będzie z kolei łatwiej przekonać pracodawcę, że znasz cele firmy i nadajesz się do tego, by je realizować.
Zadawaj pytania
To ważna część spotkania, która pozwoli Ci dowiedzieć się więcej o firmie i stanowisku. Możesz zyskać cenną wiedzę, która pomoże Ci podjąć decyzję o przyjęciu tej pracy. Dla pracodawcy, Twoje pytania są sygnałem, że jesteś zainteresowany życiem firmy. Pytaj nie tylko o urlop czy wynagrodzenie, ale o swoje zadania, możliwości rozwoju. Wykaż zainteresowanie stanowiskiem.
Odpowiadaj składnie
Skoro mowa o zadawaniu pytań podczas rozmowy, nie możemy też zapomnieć o odpowiedziach na pytania pracodawcy. Po pierwsze, odpowiadaj zgodnie z prawdą. Pamiętaj, że kłamstwo ma krótkie nogi i łatwo może wyjść na jaw. Jeśli pochwalisz się doskonałą znajomością Excela – pracodawca może poprosić Cię o rozwiązanie zadania, które ujawni Twoją rzeczywistą wiedzę. Pokaż swój entuzjazm, niech Twoje odpowiedzi wzbudzą zainteresowanie rozmówcy. Staraj się mówić pełnymi zdaniami, rozwijaj swoje odpowiedzi, mów na temat, używaj przykładów z własnego doświadczenia. Jeśli uważasz, że nie zrozumiałeś pytania – śmiało dopytaj.
Notuj
Jeśli uważasz, że rozmowa będzie rozbudowana lub nie zapamiętasz w stresie cennych informacji – weź ze sobą notatnik i długopis. Notując, wzbudzisz wrażenie profesjonalizmu. Pamiętaj, aby notatnik wyglądał schludnie, pisz starannie i uważnie, wtedy sprawisz wrażenie osoby uporządkowanej.
Chwal się osiągnięciami
Oczywiście ostrożnie, nie chcesz raczej wyjść na osobę zarozumiałą i zbyt pewną siebie. Podkreślanie swoich umiejętności jest bardzo ważne. Przypomnij sobie co do tej pory robiłeś, co dzięki temu potrafisz. Możesz powiedzieć pracodawcy z czego jesteś dumny i do czego Twoja obecność może przydać się w firmie. Wziąłeś udział w kursie Excel? Posiadasz certyfikat. Przynieś go ze sobą na rozmowę.
Referencje
Poproś poprzedniego pracodawcę o referencje. Niech będą w nim zawarte Twoje obowiązki, umiejętności, dobre strony. Taki dokument może Ci bardzo pomóc – nie tylko pokaże przyszłemu pracodawcy, że jesteś dobrym pracownikiem, ale też potwierdzi wszystkie osiągnięcia i umiejętności, o których mówiłeś.
Właśnie poznałeś kilka, naszym zdaniem najważniejszych zasad, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Postaraj się je przeanalizować i zastosować – może Ci to bardzo pomóc, a na pewno nie zaszkodzi. Rozmowa rekrutacyjna jest ważnym momentem, zazwyczaj nie trwa długo, a od jej przebiegu zależy, czy otrzymasz upragnioną pracę. Warto się do niej przygotować i zrobić pozytywne wrażenie. Powodzenia!