Kilka zasad zdrowego siedzenia za biurkiem!

Jaka jest prawidłowa postawa ciała, kiedy pracujemy za biurkiem? Być może wielu z Was zadaje sobie to pytanie i szuka na nie odpowiedzi – i słusznie. Siedzący tryb życia ma bardzo zły wpływ na nasz organizm. Może mnóstwo czasu spędzacie przed komputerem ucząc się Excela i nie tylko. Oczywistym jest, że nie zrezygnujemy z pracy i nauki, jednak możemy nieco zmniejszyć negatywne skutki ciągłego siedzenia. W jaki sposób? Chcemy przekazać Wam kilka dobrych rad, jak zachować organizm w zdrowiu, kiedy większość czasu siedzimy.



Zacznijmy od rzeczy oczywistej, czyli prawidłowej postawy ciała. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy z Was ma w swoim miejscu pracy wygodne krzesło, którego wysokość można dowolnie regulować. Nie powinno tak być  „Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. pracodawca ma obowiązek zapewnić każdemu pracownikowi odpowiednie stanowisko pracy”. Wiemy jak jest – niestety nie każdy pracodawca poważnie traktuje rozporządzenia. Zatem – jak sobie pomóc?

Calculatic - aplikacja do nauki Excela online

Wypróbuj platformę szkoleniową calculatic.pl i obejrzyj ponad 1300 filmów

 

Jeśli krzesło na którym siedzisz w pracy nie ma regulowanego oparcia, to powinieneś zabrać z domu poduszkę, która będzie oparciem dla odcinka lędźwiowego. W czym to pomoże? Oparcie będzie bardziej do Ciebie dopasowane, a właściwie… do Twojego kręgosłupa.

Czas kiedy masz przerwę wykorzystaj ją, aby zmienić pozycję. Wybierz się na krótki spacer jeśli możesz lub po prostu wstań od biurka i spędź tak przerwę. Kręgosłup lubi, kiedy zmieniamy pozycję, a więc pozwól mu chwilkę odpocząć – porozciągaj się trochę, rozluźnij.

Musisz się skontaktować z kimś z końca korytarza? Nie dzwoń! To idealny moment, żeby wstać, a jaki będzie mieć dobry wpływ na kręgosłup! Staraj się także myśleć na stojąco lub chodząc – każdy powód, żeby chociaż na chwilę wstać od biurka – jest dobry.

Jak powinniśmy siedzieć?

Większość z Was pewnie pamięta czasy szkolne, kiedy uczono nas, że powinniśmy siedzieć prosto, z rękami na stole i nogami postawionymi równo na ziemi. Nie będziecie chyba zdziwieni, kiedy powiemy Wam, że to dobra nauka. Prawidłowa pozycja ciała, kiedy siedzimy przy biurku, to taka kiedy nasze plecy przylegają do oparcia. Stopy powinny płasko leżeć na podłodze, a uda ustawione równolegle do podłogi. Brzmi prosto? I takie jest – jednak niełatwo na wytrzymać 8 godzin w takiej pozycji. Dozwolone, a nawet wskazane jest aby czasami zmieniać pozycję – wtedy jedna część kręgosłupa nie jest nadmiernie obciążona, rozkłada się to na różne jego części. Pamiętajcie jednak, żeby zmiana pozycji nie trwała zbyt długo, gdyż najbardziej odpowiednią jest ta, której uczyli nas w szkole.

Praca bez krzesła? To możliwe!

Pewnie od razu pomyśleliście o pracy na stojąco, ale chcemy przedstawić Wam inne rozwiązanie. Coraz częściej zdarza się, że pracownicy zamieniają krzesła na… dmuchane piłki – takie same, jak te używane do ćwiczeń podczas zajęć fitness. Jest ona bardzo elastyczna, ale z racji braku oparcia trudno się na niej siedzi przez cały dzień. Siedząc na piłce, ciało cały czas pracuje, próbując zachować równowagę, w dodatku plecy muszą być cały czas wyprostowane przez co mięsnie stają się mocniejsze. Początki z siedzeniem na piłce mogą być trudne, po dłuższym czasie może to powodować ból, dlatego jeśli chcesz spróbować takiego rozwiązania – zacznij od godziny, maksymalnie dwóch, a na resztę dnia wybierz krzesło. Potem możesz stopniowo zwiększać czas z piłką aż dojdziesz do momentu kiedy komfortowo będziesz czuć się z nią przez cały dzień.

W przypadku kiedy boli Was kręgosłup możecie sobie pomóc także w inny sposób. Istnieją proste ćwiczenia, które możecie wykonać nawet w domu. W Internecie znajdziecie mnóstwo porad jak ćwiczyć, kiedy doskwiera ból. Oczywiście należy uważać i zachować rozsądek, a jeśli ból nie mija – wybrać się do lekarza.

Komputer w pracy

Jeśli pracujecie za biurkiem, z pewnością korzystacie z komputera. W takim trybie narażony jest nie tylko Wasz kręgosłup, ale też wzrok. Kiedy patrzymy długo w ekran komputera, rzadziej mrugamy, a nasze oczy są przemęczone. Może to powodować nieprzyjemne dolegliwości oraz wadę wzroku. Zły wpływ na oko ma nie tylko promieniowanie komputera, bowiem kiedy patrzymy na ekran monitora, nie dostrzegamy tego co jest dalej. Oko lubi, kiedy patrzymy na coś w oddali. Obniżona częstotliwość mrugania powoduje gorsze nawilżenie oczu i suchość. Zespół suchego oka to coraz bardziej powszechna dolegliwość, często towarzyszą temu problemy z koncentracją i bóle głowy. Jak tego uniknąć?

Bardzo ważne jest naturalne oświetlenie, w miarę możliwości staraj się, aby Twoje miejsce pracy było blisko okna. Pamiętaj, żeby mieć pod ręką krople do oczu, pomogą kiedy odczujesz, że oko nie jest dostatecznie nawilżone. W dodatku, okazuje się, że nasze oczy też potrzebują gimnastyki. Możesz wykonywać różne ćwiczenia, pobudzające ruch gałki ocznej. Spróbuj patrzeć na boki albo zataczać ósemki – wiele przykładów na trening dla oka znajdziesz w sieci. Warto zaopatrzyć w okulary z powłoką antyrefleksową, pomoże to naszym oczom. Wietrz często pomieszczenie, nawilżenie otoczenia jest równie ważne jak nawilżenie oka. Po pracy możesz nakładać na oczy kompresy. Wystarczy zaparzyć zwykły rumianek. Ukoi to zmęczone oczy oraz zmniejszy obrzęk.

Pamiętajcie o witaminach. Witaminy A i E są niezwykle ważne dla wzroku. Istotna jest też witamina C. Staraj się jeść produkty bogate w te witaminy oraz zażywać suplementy. Najwięcej tych witamin mają warzywa i owoce, np. kiwi, czarna porzeczka. Staraj się jeść także mięso – najwięcej witaminy A ma wątróbka oraz drób. Brak tych witamin może powodować tzw. kurzą ślepotą, która objawia się gorszym widzeniem po zmroku. Może także powodować zaćmę. Udając się do apteki, wybierz także cynk. Zapobiega on pogarszaniu się wzroku. Pamiętaj o jedzeniu ryb, chudego mięsa oraz pestek dyni. Odpowiednia dieta ma ważny wpływ na cały organizm, na wzrok również.

Praca za biurkiem szkodzi zdrowiu

W ciągu dnia wiele czasu spędzamy siedząc. Nie tylko w pracy, ale też po powrocie do domu czy jadąc samochodem albo autobusem. Zróbcie dla siebie coś dobrego, małe czynności mogą pomóc Waszemu samopoczuciu i zdrowiu. Rzeczy takie jak chwila przerwy na spacer, wietrzenie pomieszczenia czy ćwiczenia gałki ocznej nie wymagają wiele wysiłku a regularne ich powtarzanie przynosi wiele korzyści, a na pewno uchroni nas przed negatywnymi skutkami siedzenia.

Warto zmotywować się do aktywności fizycznej po pracy, to będzie miało nie tylko pozytywny wpływ na nasz kręgosłup, ale też na cały organizm. Ważna jest również dieta – produkty, które spożywamy powinny być bogate w witaminy i minerały. To pomoże nam zachować zdrowie i dobrą kondycję kręgosłupa oraz wzroku pomimo siedzącego trybu życia.

http://jakzdrowozyc.pl/jak-siedziec-przy-biurku-dbajac-o-kregoslup-i-plecy/
http://www.mojeoczy.pl/jak-dbac-o-oczy/dieta-prawidlowego-wzroku/