Morze możliwości Excela – poznaj 5 najlepszych dodatków programu

Excel oferuje wiele rozbudowanych funkcji, umożliwiających przeprowadzanie skomplikowanych analiz czy raportów. Mimo że był on tworzony z myślą o użytkownikach biznesowych, często bywa także wykorzystywany do innych zastosowań, np. w badaniach naukowych, statystyce lub w inżynierii. Ogromnym zbiorem funkcjonalności tego programu są dodatki. Wybraliśmy dla Ciebie 5 najciekawszych, poznaj je w dalszej części artykułu.


SPIS TREŚCI


Analysis ToolPak

Dodatek ten udostępnia rozbudowane narzędzia do analizy danych: zarówno statystycznych, finansowych, jak i inżynierskich. Analysis ToolPak oferuje następujące funkcje: analiza wariancji, korelacja, kowariancja, statystyka opisowa, wygładzanie wykładnicze, test F, analiza Fouriera, histogram, średnia ruchoma, generowanie liczb pseudolosowych, ranga i percentyl, regresja, próbkowanie, test t, test z. Dodatek ten odpowiednio je wykorzystuje, a następnie na podstawie danych i parametrów analiz dostarczonych przez użytkownika oblicza wyniki i wyświetla je w  tabeli wyników. Niektóre narzędzia generują również wykresy w dodatkowych tabelach wyników.


Solver

Jest to narzędzie stworzone głównie z myślą o przeprowadzaniu analizy warunkowej. Z pomocą Solvera możliwe jest znalezienie optymalnej wartości podlegającej ograniczeniom funkcji celu. Dodatek ten pozwala znaleźć np. wartość minimalną lub maksymalną określonej komórki w wyniku zmiany innych, powiązanych z nią komórek. Narzędzie najlepiej sprawdza się w rozwiązywaniu problemów optymalizacyjnych, przede wszystkim liniowych.


Power View

Dodatek ten jest obsługiwany jedynie w wersjach Excela 2013 i 2016. Narzędzie Power View umożliwia analizę, wizualizację i prezentację danych, przez co wykorzystuje się je zarówno przy tworzeniu dashboardów, jak i wykonywaniu analiz na doraźne potrzeby. W przeciwieństwie do wyżej opisanego Analysis ToolPaku dodatek Power View ma głównie zastosowanie biznesowe i wchodzi w skład usługi Microsoft Power BI, wspierającej rozwiązania z zakresu Business Intelligence.


Audible Charts

Prawdziwa gratka dla miłośników wizualizacji danych. Dodatek ten umożliwia słuchanie… swoich danych zgodnie z zasadą: im wyższa liczba, tym wyższy dźwięk. Wystarczy wybrać interesujący Cię zakres, którego chcesz posłuchać, by sprawdzić, jak brzmi np. wykonany raport.


Fuzzy Lookup

Dodatek FuzzyLookup pozwala na połączenie danych z tabel, których nie da się połączyć przy pomocy wbudowanych funkcji Excela. Jest to bardzo ważne w przypadku niespójnych i nieidentycznych zakresów danych, np. gdy w jednej tabeli znajdują się kolumny „Imię” i „Nazwisko”, a w drugiej – kolumna „Imię i nazwisko”. Gdy nie ma możliwości dopasowania danych, np. z wykorzystaniem funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO, a nie chcesz porządkować danych ręcznie, pomyśl o skorzystaniu z narzędzia Fuzzy Lookup.

Tysiące filmów szkoleniowych z Excela

Sprawdź za darmo calculatic.pl gdzie znajdziesz wiele więcej przykładowych zadań!