Innowacja w wizualizacji danych: poznaj dodatek Power Map

Producenci aplikacji prześcigają się w tworzeniu coraz bardziej intuicyjnych, przyjaznych dla użytkownika rozwiązań. Duże pole manewru w tym zakresie niesie ze sobą obszar wizualizacji danych. We wspomnianym wyścigu w tyle nie pozostaje Microsoft, tworząc kolejne ulepszenia programu Excel. Obok tradycyjnych narzędzi pokroju tabel czy wykresów, z myślą o usprawnieniu analizy danych, powstał dodatek Power Map.



Jak sugeruje nazwa, w przypadku tego narzędzia mamy do czynienia z mapami. Wspomniany dodatek umożliwia dokonanie wizualizacji danych w trzech wymiarach, co, porównując z tradycyjnymi rozwiązaniami dwuwymiarowymi, pozwala rozwinąć skrzydła w zakresie analizy i wyciągania wniosków.

Power Map dostępny jest od wersji Excela z 2013 roku. Dzięki temu narzędziu istnieje możliwość zobrazowania danych na modelu kuli ziemskiej lub w postaci zróżnicowanych map, a także pokazania powiązań między danymi w czasie lub tworzenia wizualizacji, które można udostępniać innym użytkownikom.

Unikalny sposób prezentacji danych pozwala uzyskać dogodny ich obraz na mapach Bing w formie trójwymiarowej. Wszystko to tworzone jest na podstawie zwykłej tabeli programu Excel lub z wykorzystaniem modelu danych. Wspomniane podejście usprawnia proces analizy dzięki nowej perspektywie: dane wyświetlane są w przestrzeni geograficznej i można obserwować ich zmiany w czasie. Dodatkowo istnieje opcja tworzenia filmowych przewodników wideo z wykorzystaniem przechwyconych zrzutów ekranu, tak że da się je udostępniać odbiorcom.

Zacznij analizować dane z Power Map

Jeżeli Twój zestaw danych posiada pewne powiązania geograficzne, tzn. można w nim wyróżnić np. nazwy miast, województw, powiatów, kody pocztowe czy kraje lub regiony, możesz przystąpić do pracy z dodatkiem Power Map. Postępuj według poniższych wskazówek:

  1. Zaznacz dowolną komórkę w tabeli, z której chcesz skorzystać przy użyciu Power Map.
  2. Przejdź do zakładki Wstawianie i w grupie Przewodniki wybierz opcję Mapa.

W tym momencie odbywa się geokodowanie danych (z wykorzystaniem wyszukiwarki Bing) na podstawie danych geograficznych.

  1. Po kilku sekundach obok mapy pojawi się Okienko warstwy.
  2. W wyświetlonym Okienku warstwy sprawdź, czy pola są mapowane prawidłowo. W tym celu kliknij strzałkę obok danego pola i z rozwijanej listy wybierz odpowiednią właściwość geograficzną.
  3. W dalszych krokach możesz także wykorzystać więcej dostępnych opcji wizualizacji lub agregacji danych.
  4. Na Twojej mapie pojawią się znaczniki odpowiadające danym źródłowym, np. w formie kropek.
Tysiące filmów szkoleniowych z Excela

Sprawdź za darmo calculatic.pl gdzie znajdziesz wiele więcej przykładowych zadań!