10 najciekawszych dodatków do Excela

Excel posiada wiele funkcjonalności i naprawdę wiele można w nim zrobić. Czasami jednak pewne rzeczy można przyspieszyć, udoskonalić, poprawić estetykę, zaprezentować dane w ciekawy sposób.

Stosunkowo mało osób, korzysta z rozszerzenia funkcjonalności arkusza kalkulacyjnego oferowanego przez Microsoft. Zwróciłeś może kiedyś uwagę na obszar Dodatki na karcie Wstawianie? Znajdują się tam ikony Sklep i Moje dodatki. To właśnie tam znajdują się takie dodatkowe funkcjonalności. W sklepie Office dostępne jest około 360 dodatków do Excela. Część z nich niestety jest płatna, ale na szczęście większość można pobrać za darmo. Wystarczy, że wybierzesz dodatek i klikniesz Dodaj. Klikając na Moje dodatki wyświetli się lista wszystkich dodatków jakie zainstalowano w Twoim arkuszu kalkulacyjnym. Poniżej prezentujemy kilka ciekawych bezpłatnych dodatków, które mogą Cię zainteresować.


SPIS TREŚCI


Bubbles

Jest to dodatek służący do ciekawej wizualizacji danych. Za jego pomocą tworzy się, jak sama nazwa mówi, wykresy bąbelkowe. Jego obsługa jest bardzo intuicyjna. Uruchom dodatek, kliknij Select table, zaznacz kolumny tabeli, które mają być prezentowane na wykresie, np. sprzedaż w danym kraju i kliknij OK. Wykres jest gotowy. Rozmiar bąbelków jest proporcjonalny do wielkości jaką prezentują. Bąble możesz przesuwać w dowolne miejsce wykresu. Za pomocą Settings możesz nieco dostosować swój wykres, np. zmienić kolory. Klikając na bąbel u góry wyświetlają się prezentowane wielkości. Na dole wykresu widoczne są opcje, jak można dodatkowo dostosować wykres.

WorkLoadTimer

Dodatek ten służy do pomiaru długości wykonywanych czynności. Jest on bardzo prosty, ale przydaje się w sytuacjach, kiedy chcesz monitorować swój czas pracy lub sprawdzić wydajność pracy. Uruchom dodatek. Pokaże się on po prawej stronie arkusza, ale można go przenieść w dowolne miejsce i zmienić jego rozmiar. Żeby go uruchomić wystarczy, że klikniesz Start your timer!. Timer zatrzymuje się klikając na Stop count. Wynik pomiaru jest podany w godzinach, minutach i sekunach.

Excel Colorizer Add-in

Lubisz bawić się kolorami? Zależy Ci na estetyce prezentacji danych? Skorzystaj z tego dodatku. Dzięki niemu tabele i zakresy danych mogą przybrać dowolny kolor. Uruchom dodatek i zaznacz zakres, który chcesz zakolorować. Dodatek pozwala na dodawanie jednolitych kolorów, z cieniowaniem pionowym, poziomym, z gradientami i tworzenie wzorów za pomocą kolorów. Możliwe jest też wybranie modelu barw (RGB i HSV) oraz dostosowanie kontrastu barw.

Web Video Player

Dodatek daje możliwość oglądania filmów z You Tube w Excelu i dołączania ich do arkusza. W wyszukiwarkę dodatku wklej adres URL do linku na serwisie i wyszukaj video. Ta drogą można wygodnie oglądać filmy instruktażowe o Excelu i jednocześnie pracować w arkuszu lub dołączyć film do prezentacji danych.

SecretTube

Dodatek ten pozwala na oglądanie filmów w arkuszu, głównie z You Tube. W pasek wyszukiwania w dodatku wprowadź adres URL lub wyszukaj film po haśle. Ma jednak przewagę nad Web Video Player, ponieważ kiedy nakieruje się myszkę w zielone kwadraty u góry okna filmu, video się ukrywa. Tą właściwość można wykorzystać w „sytuacji alarmowej”. Kliknij dwukrotnie na zielony kwadracik a video pojawi się ponownie. W ustawieniach dodatku można wyłączyć możliwość ukrywania filmów, ustawić automatyczne odtwarzanie po włączeniu dodatku i automatyczne wstrzymywanie odtwarzania, kiedy otwierane są okna dialogowe.

Audible Charts

Jest to nieszablonowy dodatek, który zamienia dane liczbowe na muzykę. Uruchom dodatek, zaznacz zakres danych liczbowych i wybierz Play selected range. Usłyszysz dźwięki syntezatora, który brzmi jak pianino. Dane mogą być „odgrywane” automatycznie lub po naciśnięciu polecenia. Dźwięki są obliczane na podstawie najniższej i najwyższej wartości oraz przez logarytmowanie wartości pośrednich.

SmartCharts for Excel

Kolejny dodatek do Excela, który służy wizualizacji danych. Wtyczka ta pozwala tworzyć szybkie wykresy bąbelkowe, słupkowe, pierścieniowe, hierarchiczne. W lewej górnej części okna dodatku znajdują się ikony typów wykresów do wyboru. Wykres może być sporządzony w oparciu o sumy lub średnie. Można też szybko wybrać kolumny danych przedstawiane na wykresie. Interaktywne grafiki można udostępniać, gdyż dodatek generuje link, który może być otwarty przez inne osoby. Przez wybraniem danych do prezentacji, należy przekonwertować zakres na tabelę.

Wikipedia

Mało osób wie, że Wikipedia działa w Excelu. Wystarczy pobrać wtyczkę ze sklepu Office. Dodatek ten może okazać się dla Ciebie bardzo przydatny podczas opracowywania, np. danych naukowych lub kiedy szybko chcesz sprawdzić jakieś fakty. Obsługa jest bardzo prosta – wpisz hasło w pasek wyszukiwania i naciśnij Enter. Dostępna jest też opcja wyszukiwania zaznaczonego w arkuszu tekstu.

Prompt Dictionary and Translator

Dodatek służy do tłumaczenia zawartości dokumentu na inne języki. Będzie on przydatny dla osób pracujących w firmach międzynarodowych lub z klientami zagranicznymi. Niestety nie jest dostępna opcja tłumaczenia z języka polskiego, ale jeżeli dokument jest sporządzony po angielsku, francusku, niemiecku, włosku, japońsku, portugalsku, rosyjsku lub hiszpańsku bez problemu można go przetłumaczyć. Niestety nie ma też opcji tłumaczenia na język angielski, ale można za to wybrać profil tłumaczenia, np. obszar biznesu czy obszar muzyki. Zaznacz fragment do przetłumaczenia, a w okienku dodatku pojawi się tekst w wybranym języku.

API Tutorial (Content)

Jest to dodatek dla osób, które chcą popracować w Excelu z poziomu kodu. Dodatek udostępnia kody dotyczące różnych obszarów pracy w Excelu, np. tworzenie zakresu z danymi, tworzenie tabeli z danymi, tworzenie wykresów, formatowanie tabel, dodawanie arkuszy, pobieranie zakresu danych i wiele innych. Aplikacja zawiera gotowe kody, które można edytować, by uzyskać swój zamierzony efekt. Potem wystarczy nacisnąć Run code i gotowe.

Tysiące filmów szkoleniowych z Excela

Sprawdź za darmo calculatic.pl gdzie znajdziesz wiele więcej przykładowych zadań!