Unikatowe rekordy w filtrze zaawansowanym

Filtr zaawansowany zawiera też narzędzie do wyszukiwania unikatowych wartości w tabeli. Jako wynik, prezentuje po prostu każdą ze znalezionych wartości tylko raz, nawet jeśli się wielokrotnie powtarzają.Sposób działania szukania unikatowych rekordów

Jeśli chcesz poszukać unikatowych rekordów w filtrowaniu w Excelu, czyli nie wyświetlać powtarzających się wierszy (mających w każdej komórce taką samą wartość jak inne wiersze), to:

  • Przejdź do filtru zaawansowanego.
  • Zaznacz zakres tabeli.
  • Zaznacz opcję Tylko unikatowe rekordy.
  • Jeśli chcesz szukać tych unikatów, tylko spośród przefiltrowanych danych, to jak najbardziej zaznacz też zakres kryteriów. Jeśli jednak filtrowanie Cię nie interesuje, a chcesz tylko wyszukać unikatów, to nie wypełniaj Zakresu kryteriów.
  • Jeśli nie chcesz, podczas szukania unikatów, chować wierszy, to możesz je (unikaty) skopiować gdzieś obok. Zaznacz wtedy opcję Kopiuj w inne miejsce i wskaż pojedynczą komórkę w polu Kopiuj do (więcej informacji o wypełnianiu pola Kopiuj do znajduje się tutaj).

W ten sposób Excel szuka unikatowych wierszy. Jeśli więc chociaż jedna wartość w wierszu różni go od innych, to jest on unikatowy. Jeśli zależy Ci na znalezieniu unikatów, tylko z części kolumn tabeli, np. tylko z jednej, to zaznacz tylko tę jedną kolumnę w filtrze, zamiast zaznaczać całą tabelę.

Tysiące filmów szkoleniowych z Excela

Sprawdź za darmo calculatic.pl gdzie znajdziesz wiele więcej przykładowych zadań!