Filtrowanie tekstów w Excelu

Narzędzia filtrowania w Excelu różnie się w zależności od tego, czy w kolumnie są teksty, daty, czy liczby. Dzisiaj skupimy się na filtrowaniu tekstów. Pełny zakres filtrowania poznasz na kursach, m.in. na szkoleniach z Excela w Rzeszowie.



Jak filtrować w Excelu?

Rożne menu w zależności od typu danych

Wygląd menu filtrowania różni się w zależności od tego jaki typ danych przeważa w filtrowanej kolumnie:

Liczby (również wartości logiczne: PRAWDA i FAŁSZ).
Daty.
Teksty (również wartości błędów).

Jeśli w kolumnie są różne typy danych, to Excel sprawdza których jest najwięcej (liczb, dat, czy tekstów) i do tego typu danych wyświetla odpowiednie narzędzia filtrowania. Jeśli w kolumnie, wszystkie typy danych są tyle samo razy, to jeśli wśród tych typów są teksty, to wyświetlane są narzędzia dla tekstów. Jeśli nie ma tekstów, to wyświetlane są narzędzia dla liczb.

To czym różni się menu, to opcja Filtry tekstu, ewentualnie Filtry dat lub Filtry liczb. Klikając tę opcję, zobaczysz szereg narzędzi służących filtrowaniu właśnie tekstów, dat lub liczb. Opcje sortowania również wtedy inaczej brzmią, ale temat sortowania jest teraz nieistotny.

| Przekonaj się czym jest Sortowanie w Excelu

Opcje filtrowania tekstów

Jeśli chcesz filtrować kolumnę z tekstami według pewnej zasady, czyli nie wskazując konkretnych wartości, które chcesz znaleźć, ale wskazując pewien warunek, to należy zajrzeć właśnie do Filtry tekstu. Większość nazw, które tam znajdziesz mówi sama za siebie. Wszystkie z nich otwierają tak naprawdę to samo okno, więc kliknij na początku na opcji Równa się i zobacz jak to okno wygląda.

U góry okna masz przypomnienie jakiej kolumny dotyczy to filtrowanie. Na liście rozwijanej znajduje się Twoje kryterium filtrowania. To co pojawi się tam od razu po otwarciu okna, zależy od tego jaką opcję filtrowania wybrano krok wcześniej. Niemniej jednak, możesz zawsze tę opcję zmienić na inną, dostępną na liście. To kryterium zawsze odczytywane jest razem z polem obok, do którego wpisujesz konkretną wartość.

Na liście znajduje się pełen zestaw kryteriów, również tych dotyczących liczb oraz dat. W związku z czym pamiętaj, że zastosowanie niektórych z nich w przypadku tekstów nie będzie miało sensu. Kryteria używane z tekstami:

Równa się – filtr szuka wartości równej dokładnie temu, co wpisano w polu obok.
Nie równa się – filtr szuka wszystkich wartości oprócz tych równych dokładnie temu, co wpisano w polu obok.
Zaczyna się od – filtr szuka tekstów, które zaczynają się od podanych przez Ciebie znaków.
Nie zaczyna się od – filtr szuka tekstów, które nie zaczynają się od podanych przez Ciebie znaków.
Kończy się na – filtr szuka tekstów, które kończą się na podane przez Ciebie znaki.
Nie kończy się na – filtr szuka tekstów, które nie kończą się na podane przez Ciebie znaki.
Zawiera – filtr szuka tekstów, które zawierają w sobie (obojętnie gdzie – gdzieś w środku, na początku, na końcu) podany przez Ciebie tekst.
Nie zawiera – filtr szuka tekstów, które nie zawierają w sobie (obojętnie gdzie – gdzieś w środku, na początku, na końcu) podanego przez Ciebie tekstu.

Tysiące filmów szkoleniowych z Excela

Sprawdź za darmo calculatic.pl gdzie znajdziesz wiele więcej przykładowych zadań!