Lider wśród arkuszy – dlaczego Excel osiągnął sukces?

Microsoft Excel to dziś z pewnością najbardziej popularny i najczęściej używany program do obsługi arkuszy kalkulacyjnych na świecie. Zastanawialiście się kiedyś, jakie były jego początki i czemu zawdzięcza swój sukces? Sięgnijmy dziś do historii.



Warto wiedzieć, że Excel nie był pierwszym programem obsługującym arkusze kalkulacyjne. Już w 1979 roku na komputerach firmy Apple zadebiutował VisiCalc, początkowo obsługujący jedynie 5 kolumn i 20 wierszy. 3 lata później do gry wkroczył Microsoft ze swoim arkuszem o nazwie Multiplan, który uważany jest za zalążek Excela. W międzyczasie jednak do rangi jego głównego konkurenta urósł Lotus 1-2-3. Spotkał się on z bardzo dobrym przyjęciem i zyskał dużą popularność, wypierając z rynku VisiCalc.

Z biegiem czasu Microsoft pracował również nad nowym systemem operacyjnym i w ten sposób w 1985 roku wydany został Windows w wersji 1.0. Ten sam rok przyniósł także wypuszczenie na rynek przez amerykańskiego potentata pierwszej wersji Excela dla komputerów z systemem Mac OS. Natomiast w roku 1987 pojawiła się pierwsza wersja programu przeznaczona dla Windowsa i spotkała się ona ze świetnym przyjęciem.

Kolejne lata w sektorze arkuszy kalkulacyjnych w skrócie można określić jako rywalizację pomiędzy Excelem a Lotusem 1-2-3. Chociaż poziom sprzedaży tego drugiego utrzymywał się na dobrym poziomie, sporym uchybieniem producentów był niski poziom jego rozwoju. W wyniku tych niedociągnięć w 1992 roku Excel 4.0 całkowicie zdominował Lotus 1-2-3. Czwarta wersja flagowego produktu Microsoftu była też pierwszą powiązaną z Wordem i PowerPointem w ramach pakietu Microsoft Office.

Od wejścia Excela na rynek regularnie pojawiają się jego nowe, ulepszone wersje. Ważnym momentem w kontekście rozwoju aplikacji było wprowadzenie do niej języka Visual Basic for Applications (VBA), umożliwiającego automatyzację zadań dzięki tworzeniu makr (Excel 5.0, 1993 r.). W 1995 światło dzienne ujrzała 32-bitowa wersja pakietu Office, natomiast w Excelu 2010 pojawia się możliwość obsługi systemów 64-bitowych. Na przestrzeni lat najbardziej znany arkusz kalkulacyjny doczekał się znaczących zmian zarówno w obszarze interfejsu użytkownika, jak i pod względem funkcjonalności. Jego najnowsza wersja to Excel 2016 (wersja 16.0).

Długa droga do sukcesu

Istnieje przynajmniej kilka powodów, dla których to właśnie Excel stał się królem wśród arkuszy kalkulacyjnych. Po sięgnięciu do historii nietrudno zauważyć, że ważny okazał się plan ekspansji rynkowej. Podczas gdy ówczesny główny konkurent, arkusz Lotus 1-2-3, rozsławił się dzięki współpracy z systemem MS-DOS, pierwsza wersja Excela powstała z myślą o komputerach Apple z systemem Mac OS, co pozwoliło uniknąć bezpośredniej konkurencji, a także dało ogromną przewagę dzięki możliwości łatwej obsługi interfejsu graficznego (z wykorzystaniem myszy).

Kolejny atut Excela, który pozwolił pozostawić konkurencję daleko w tyle, to nieustanny, stopniowy rozwój produktu. Regularne (około co 2 lata) wypuszczanie nowych wersji aplikacji pozwoliło pozostawić konkurencję daleko w tyle. Widać to chociażby na przykładzie rywala z zamierzchłych czasów – programu Lotus 1-2-3, który odpadł w przedbiegach z wyścigu update’ów aplikacji.

Jak nietrudno zauważyć na kartach historii, w ciągu ostatnich dekad Excel przeszedł drogę ewolucji: od zwyczajnego, mało intuicyjnego i jednego z wielu arkuszy kalkulacyjnych aż do programu, który w prosty sposób pozwala na odpowiednie uporządkowanie danych i jest używany przez miliony ludzi na całym świecie.

Tysiące filmów szkoleniowych z Excela

Sprawdź za darmo calculatic.pl gdzie znajdziesz wiele więcej przykładowych zadań!