Wstawianie funkcji

Wstawianie funkcji

Wpisanie funkcji bezpośrednio w komórce

Możesz wpisać funkcje bezpośrednio w komórce, ale pamiętaj, ze funkcja może działać tylko wtedy, gdy jest w formule, czyli gdy na początku znajduje się znak „=”.

  • Zaznacz wybraną komórkę.
  • Wpisz znak „=”.
  • Rozpocznij wpisywanie nazwy funkcji (musisz znać kilka pierwszych znaków nazwy funkcji).
  • Wpisz nazwę funkcji do końca i wstaw po niej nawias „(” lub z wyświetlającej się listy rozwijanej wybierz odpowiednią funkcję (kursorami klawiatury lub klikając myszką), a następnie naciśnij klawisz Tab. Możesz również nazwę funkcji kliknąć dwa razy przyciskiem myszy zamiast używać klawisza Tab.
  • Po wybraniu funkcji pojawi się otwierający nawias, po którym należy wprowadzić argumenty funkcji.

 

Po wprowadzeniu funkcji w opisany wyżej sposób, wyświetlana jest w arkuszu podpowiedź dotycząca argumentów funkcji.


Okno „Wstawianie funkcji”

Możesz użyć specjalnego okna do wstawiania funkcji, które może oferować pewne podpowiedzi dla początkujących użytkowników Excela.

  • Naciśnij przycisk znajdujący się po lewej stronie paska formuły. Alternatywnie możesz również wybrać w górnym menu, na karcie Formuły przycisk Wstaw funkcję.
  • W otwartym oknie Wstawianie funkcji wyszukaj określoną funkcję w jeden z poniższych sposobów:
    • Wpisz część nazwy funkcji w polu Wyszukaj funkcję. Naciśnij klawisz Przejdź.
    • Wybierz kategorię, do której należy określona funkcja na liście rozwijanej Wybierz kategorię. Z wyświetlonej listy funkcji zaznacz określoną funkcję
  • Kliknij przycisk Ok.

 

Jeśli nie masz pojęcia jaka funkcja może obliczyć to, czego potrzebujesz, to ta wyszukiwarka często nie okaże się pomocna. Wynika to z tego, że możesz tutaj wyszukiwać funkcji albo po nazwie (i ewentualnie nazwach jej argumentów), albo po kategorii (które nie są bardzo precyzyjne).

W polu Wyszukaj funkcję możesz wpisać nazwę funkcji lub element jej nazwy i nacisnąć przycisk Przejdź. Program wyszuka funkcje, które zawierają wpisany tekst w nazwie lub w krótkim opisie funkcji. Jeśli więc nie masz pojęcia jak nazywać się może funkcja, której potrzebujesz, to wyszukiwanie w tym miejscu może okazać się mało skuteczne. Polecam skorzystać z naszej „Bazy funkcji”.

Po naciśnięciu przycisku Przejdź, na liście poniżej pojawią się funkcję odpowiadające temu, co zostało u góry wpisane. Możesz wtedy zaznaczyć funkcję z tej listy i nacisnąć OK, żeby przejść do okna, które pomoże Ci prawidłowo uzupełnić tę funkcję.

Jeśli nie wiesz jak może nazywać się funkcja, ale podejrzewasz do jej kategorii jest zaklasyfikowana, to na liście Wybierz kategorię wybierz odpowiednią kategorię. W polu poniżej zobaczysz wtedy listę wszystkich funkcji z tej kategorii. Nie możesz jednocześnie używać Wybierz kategorię i Wyszukaj funkcję.


Wstawianie argumentów do funkcji

Gdy już wprowadzisz funkcję, na jeden ze sposobów opisanych wyżej, musisz wprowadzić do niej argumenty.

Aby zobaczyć cały artykuł zarejestruj się za darmo